50 ترفند مخفی ویندوز XP , VISTA


در این مقاله 50 نکته و ترفند مخفی ویندوز XP و ویستا را که شامل ایجاد میانبرهایی جهت صرفه جویی در زمان، تکنیک های افزایش کارایی و نکاتی به منظور بهبود نمای ظاهری ویندوز به شما آموزش داده می شود. گرچه این ترفندها موجب بروز مشکل یا وقفه ای در سیستم نخواهند شد اما با این وجود بهتر است پیش از امتحان آن ها از فایل های مهم خود پشتیبان گیری نمائید چرا که همواره احتمال کلیک یک دکمه اشتباه وجود دارد.


1- برای قابلیت Flip3D میانبر بسازید(ویستا)

فشردن و نگهداشتن همزمان دو کلید جهت فعال سازی قابلیت Flip 3D کمی اذیت کننده به نظر می رسد بنابراین بسیار بهتر است آن را از طریق یک میانبر دسکتاپ فعال نمود. برای این کار در نقطه ای خالی از صفحه دسکتاپ ویستا کلیک راست کرده ابتدا گزینه New و سپس Shortcut را انتخاب نمائید. اکنون کافی است عبارت RunDLL 33 DWMApi=105 را تایپ کرده و بر روی Next کلیک کنید. نامی را به میانبر خود اختصاص دهید. در این صورت پس از کلیک بر روی این میانبر می توانید توسط دکمه چرخان ماوس صفحات را جابجا نمائید.


2- بستن اقلام نوار وظیفه به صورت گروهی(XP)

برای اینکه بتوانید در یک مرحله چندین پوشه و برنامه را بر روی آیتم های نوار وظیفه ببندید کافی است هنگام دابل کلیک کردن هر کدام از آیتم ها کلید کنترل را پائین نگه دارید. حال بر روی یکی از اقلام کلیک راست کرده گزینه Select Group را انتخاب کنید.


3- افزایش فضای دیسک با محدود کردن اندازه System Restore (XP)

مشکل کمبود فضای خالی هارد را می توان با محدود کردن فضای استفاده شده توسط System Restore جبران نمود. بدین منظور وارد کنترل پنل شده و بر روی آیکن Systems دابل کلیک کنید. تب System Restore را انتخاب کرده و توسط اسلایدر فضای اختصاص داده شده به آن را تنظیم نمائید. در صورتی که به طور مرتب و کامل از سیستم پشتیبان گیری کنید و نیازی به برنامه System Restore ندارید می توانید در این قسمت آن را غیر فعال کنید.


4- در نوار وظیفه میانبری را به صفحات وب اختصاص دهید(ویستا)

یکی از روش های تسریع بازکردن صفحات وب اختصاص میانبری از آن ها در نوار وظیفه است. برای این کار در ناحیه ای خالی از نوار وظیفه کلیک راست نموده Toolbars را انتخاب و بر روی گزینه Address کلیک کنید. اکنون کافی است در اینجا هر آدرس وب سایتی را که می خواهید تایپ نمائید تا ویندوز آن را در برنامه جستجوگر وب شما باز نماید.


5- برای افزایش فضای دیسک ، سطل آشغال را دور بزنید(XP و ویستا)

چنانچه در هنگام فشردن یا کلیک دکمه Delete کلید کنترل را پائین نگه دارید ویندوز سطل آشغال را دور زده و فضای اشغال شده توسط آن را بازنویسی می کند.


6- جلوگیری از خاموش کردن سیستم تان توسط دیگران(XP)

با ترفندی ساده از طریق صفحه برقراری ارتباط می توانید از خاموش کردن سیستم خود توسط دیگران جلوگیری نمائید. در کنترل پنل به قسمت Administrative Tools رفته گزینه Local Security Policy دابل کلیک کنید. در پنجره ای که ظاهر می شود ابتدا بر روی Local Policies و سپس Security Options دوبار کلیک نمائید. از طریق نوار پیمایش سمت راست صفحه گزینه

"Shutdown:allow system to be shut down without having to logon"

را یافته بر روی آن دوبار کلیک کنید. در نهایت کافی است گزینه Disabled را برای فرمان فوق برگزینید.


7- تغییر نمای ظاهری Side bar (ویستا)

اگر چهره و ظاهر sidebar کمی تکراری شده می توانید شفافیت ابزارچه های آن را تغییر دهید. کافی است بر روی هر کدام از ابزارها کلیک راست کرده با انتخاب Opacity درجه شفافیت آن را تنظیم نمائید.


8- با اختصاص میانبری به داریو در زمان صرفه جویی کنید(XP)

یکی از روش های افزایش سرعت کار در کامپیوتر استفاده از میانبرهاست. مثلاً می توانید یک آیکن اجرای سریع از درایو سی دی یا DVD را به نوار وظیفه اضافه نمائید. کافی است My Computer را باز کرده آیکن CD یا DVD را به ناحیه Quick Lunch نوار وظیفه درگ نمائید. در نتیجه این امکان برای شما بوجود می آید که از این قسمت سینی درایو را باز کرده و یا فایل هایی را که در انتظار کپی شدن هستند را مشاهده نمائید. می توانید به طریق مشابه از هر فایل و پوشه ای میانبر ایجاد کرده به نوار وظیفه انتقال دهید.


9- استفاده از منوی استارت XP در ویستا(ویستا)

شاید کماکان برخی از کاربران ترجیح می دهند که از منوی استارت XP در ویندوز ویستا استفاده نمایند. به راحتی می توان بین ظاهر هر دو منوی استارت XP و ویستا تغییر مکان داد. در این صورت بایستی بر روی دکمه Start کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب نمائید. اکنون کافی است یکی از گزینه های Start Menu یا Classic Start Menu را برگزیده روی Ok کلیک کنید.


10- سرعت عملکرد منوی استارت را افزایش دهید(XP)

اعمال این ترفند برای کاربران شجاع توصیه می شود. بر روی دکمه استارت کلیک و Run را انتخاب کنید. در کادر Run عبارت regedit را تایپ کرده وارد بخش رجیستری شوید. به ترتیب بر روی HKEY_CURRENT USER ، Control Panel Desktop دابل کلیک کنید. در قاب سمت راست پنجره درایه Menu Show Delay را یافته بر روی آن دوبار کلیک نمائید. مقدار ان را بر روی "0" تنظیم کرده سیستم را از نو راه اندازی کنید. این ترفند هر گونه وقفه را در حین کلیک بر روی منوی استارت حذف می کند.


11- اعمال تغییرات در کادرهای هشدار Security Center(ویستا)

قابلیت Security Center بدین منظور طراحی گردیده که کاربران را از وضعیت ایمنی سیستم در برابر حملات آگاه سازد. اما ممکن است هشدارهای pop-up گونه این ویژگی موجب رنجش کاربران را فراهم نماید. بدین منظور می توانید در نحوه اجرای آن تغییراتی را بوجود آورید. در منوی استارت عبارت Security Center را تایپ و Enter را فشار دهید. در سمت چپ بر روی گزینه "Change the Way Security Alerts me" کلیک کرده و یکی از 3 گزینه موجود را انتخاب نمائید.


12- غیر فعال کردن گزارش خطا(XP)

هنگامی که اجرای برنامه ای دچار اخلال می گردد XP ارسال گزارش خطای بوجود آمده را به مایکروسافت از کاربر درخواست می کند. از طریق مراحل زیر می توان اعلام این درخواست XP را متوقف کرد. از کنترل پنل وارد بخش System شده در پائین صفحه بر روی گزینه Error Reporting کلیک کنید. از این قسمت می توانید درخواست ارسال گزارش خطا را فعال یا غیر فعال نمائید.


13- توضیحات بالون مانند را متوقف سازید(XP)

چنانچه نکته یا توضیحات XP که به صورت بالون در صفحه ظاهر می شوند اذیت کننده به نظر می رسند می توانید آن ها را غیر فعال کنید. توصیه میشود که در ابتدا از طریق برنامه System Restore یک نقطه بازآوری سیستم ایجاد کنید. در کادر Run عبارت regedit را تایپ و وارد رجیستری شوید. ابتدا بر روی درایه HJEY_CURRENT_USER و سپس به ترتیب بر روی گزینه های

Software> Microsoft> windows> Current Version>Explorer> Advanced

دابل کلیک نمائید.

در هر جایی از سمت راست پنجره کلیک راست کرده گزینه New و سپس DWORD را برگزیده نام EnableBallonTips را به آن اختصاص دهید اکنون بر روی این ورودی جدید دوبار کلیک کرده در فیلد "Valid Data" ارزش "0" را تایپ و سیستم را از نو راه اندازی کنید.


14- استفاده از میانبرهای صفحه کلید(ویستا)

ویستا از میانبرهای صفحه کلید زیادی برخودار است که به کاربران در افزایش سرعت اعمال رایج سیستم کمک می کند. به عنوان نمونه فشردن همزمان کلیدهای Windows و فاصله (Spacebar) موجب نمایش ناحیه sidebar شده و یا ترکیب کلیدهای Windows و T پیش نمایش زنده از اقلام نوار وظیفه را نشان می دهد. بعلاوه می توانید برنامه های قسمت Quick Lunch را نیز با فشردن همزمان کلید ویندوز و عدد متناظر با آن برنامه اجرا نمائید. مثلا ترکیب کلیدهای Windwos و عدد 2 باعث اجرای دومین برنامه بخش Quick Lunch خواهد شد.


15- افزودن ساعت های محلی سایر نقاط جهان(ویستا)

با اعمال ترفند زیر می توانید ساعت محلی سایر نقاط جهان را در اختیار داشته باشید. ابتدا در منطقه اطلاع یا Notification Area بر روی ساعت فعلی نمایش داده شده کلیک راست کرده گزینه "Adjust Date/Time" را انتخاب نمائید. سپس در تب Additional Clock بر روی یک یا هر دو گزینه ی "Show this clock" کلیک کنید. یک ناحیه زمانی برای هر کدام انتخاب و بر روی Ok کلیک نمائید. اکنون چنانچه نشانگر ماوس خود را بر روی ساعت قرار دهید ناحیه های زمانی نمایش داده خواهند شد.


16- قابلیت اطمینان ویستا را بررسی نمائید(ویستا)

تا چه حد به ویندوز ویستای سیستم خدو مطمئن هستید؟ در کادر جستجوی منوی استارت عبارت

Reliability and Performance

را تایپ کرده Enter را فشار دهید. چنانچه در زیر قسمت Monitoring Tolls گزینه Reliability Monitor را انتخاب کنید با یک تقویم مواجه خواهید شد که زمان رخدادهای ایجاد شده را شرح داده است.


17 – دریافت گزارش مفصل از وضعیت سخت افزاری سیستم (ویستا)

ویستا از یک "مولد گزارش برخوردار است که به تفصیل وضعیت سخت افزاری سیستم را تست و مشکلات بالقوه احتمالی را به شما گوشزد می کند. برای اجرای این گزارش بایستی عبارت Performance and information را در منوی استارت تایپ و Enter را فشار دهید. سپس در سمت چپ بر روی گزینه "Advanced Tools" و سپس گزینه "Generate a System health Report" کلیک کنید، لحظه ای بعد گزارش بر روی صفحه ظاهر خواهد شد.


18- عکسبرداری فوری از صفحه نمایش در ویستا(ویستا)

مایکروسافت یک ابزار عکسبرداری از صفحه را به صورت توکار در ویندوز ویستا طراحی نموده است برای اجرای آن کافی است در کادر جستجوی منوی استارت عبارت Snipping Tool را تایپ و Enter را بفشارید. اکنون این قابلیت فعال شده و می توانید از تمام یا بخشی از صفحه نمایش خود عکس بگیرید.


19 – فعال کردن مولفه تشخیص صدا(ویستا)

یکی از قابلیت های ویستا که تاکنون آنطور که باید و شاید به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته ، مولفه تشخیص صداست، پس از آنکه از اتصال میکروفون به دستگاه خود مطمئن شدید بر روی استارت کلیک و عبارت Windows Speech Recognition را تایپ کنید. اکنون مولفه تشخیص صدا از طریق ویزارد فرایند نصب و راه اندازی می شود. قبل از هر چیز بایستی توجه کنید که شما به جای ماوس و صفحه کلید در حال استفاده از دستورالعمل های صوتی می باشید.


20 – اندازه فونت را افزایش دهید(ویستا)

متن ها در مانیتور با درجه وضوح بالا احتمالا کوچک نمایش داده می شوند. برای اینکه اندازه متن را بزرگتر نمائید ابتدا بر روی دسکتاپ کلیک راست کرده گزینه Personalize را انتخاب کنید. سپس در سمت چپ بر روی گزینه "Adjust Font Size(DPI)" کلیک نموده و یا گزینه "Large Scale را برگزینید.

البته با کلیک بر روی Custom DPI می توانید اندازه فونت دلخواه خود را بطور دستی مشخص کنید.


21- غیرفعال کردن ویژگی سوئیچ سریع اکانت های کاربری(XP)

به طور پیش فرض ویندوز XP به کاربران امکان می دهد بدون نیاز به قطع اتصال از یک اکانت کاربری به اکانت دیگری وارد شوند. اما این قابلیت علیرغم بالا بردن سرعت ممکن است سیستم شما را با افت کارایی مواجه کند. چنانچه بخواهید این ویژگی را غیر فعال کنید بایستی در کنترل پنل وارد بخش User Accounts شوید و پس از انتخاب گزینه "Change the way Users log on and off" علامت تیک کنار کادر "Use fast User Switching" را بردارید.


22- بازسازی شاخص گذاری جستجو (ویستا)

چنانچه ابزار اندیس گذاری ویستا که امکان جستجوی بسیار سریع را برای کاربران فراهم می کند گاهی اوقات منجر به کاهش سرعت یا توقف کلی کار سیستم می شود. مراحل زیر را دنبال نمائید:

ابتدا در منوی استارت گزینه Indexing Options را انتخاب و سپس بر روی Advanced کلیک کنید. حال کافی است بر روی دکمه Rebuild کلیک نمائید.


23- اختصاص عملگرهای کنترلی ماوس به صفحه کلید(ویستا)

در ویندوز ویستا می توان عملگرهای کنترلی ماوس را به صفحه کلید اختصاص داد. برای اعمال این ترفند در کنترل پنل بر روی بخش Ease of Access Center دابل کلیک و سپس بر روی گزینه "Make the Mouse Easier to Use" کلیک نمائید. اکنون با قرار دادن علامت تیک درون کادر "Turn on Mouse Key" و کلیک بر روی گزینه "Set up Mouse Keyes" اختصاص عملگرهای کنترلی ماوس به صفحه کلید را پیکربندی کنید.


24- افزایش سرعت دکمه متحرک پیمایش ماوس(ویستا)

با استفاده از مراحل زیر می توانید سرعت عملکرد دکمه پیمایش ماوس را تغییر دهید. در منوی استارت عبارت Mouse را تایپ کرده Enter را فشار دهید. اکنون کافی است به تب Wheel رفته با تغییر عدد موجود در قسمت Vertical Scrolling سرعت پیمایش دلخواه خود را تنظیم کنید.


25- تغییر اندازه سطل آشغال(XP)

بطور پیش فرض سطل آشغال(Recycle Bin) در اکثر اوقات تا ده درصد فضای هارد دیسک شما را اشغال می کند در صورتی که هارد شما از ظرفیت بالایی(مثلاً بیش از 250 گیگابایت) برخوردار است اختصاص ده درصد چنین فضایی به سطل آشغال احتمالا ضروری به نظر نمی رسد. بدین منظور بر روی آیکن Recycle Bin کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. اکنون توسط اسلایدر می توانید حداکثر فضای اختصاص داده شده به سطل آشغال را تعیین نمائید.


26- ظاهر ساختن Hibernate در حین خاموش کردن سیستم(XP):

مد Hibernate سندهای باز شما را در هارد ذخیره می کند و از این نظر مطمئن تر از مد Standby است چرا که استندبای سندها را در حافظه ذخیره می نماید. بنابراین شاید بهتر باشد عملگر Hibernation را جایگزین مد Standby نمائیم. برای اعمال این ترفند بایستی هنگام کلیک بر روی Turn Off Computer کلید Shift را پائین نگه داشته باشید.


27- عمر باطری را افزایش دهید(ویستا)

با محدود کردن مصرف پردازنده می توان عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد. بدین منظور در منوی استارت Power Options را تایپ کرده و دکمه Enter را فشار دهید. طرح پاور مناسب را برگزیده ابتدا بر روی "Change Plan Settings" و سپس "Change advanced Power settings" کلیک کنید. حال به ترتیب بر روی گزینه های "Processor Power Management" و "Maximum Power State" دابل کلیک نموده و میزان توان مصرف پردازنده را انتخاب کنید. هرچه مصرف پردازنده کمتر باشد به عمر باتری افزوده و از میزان کارایی می کاهد.


28- مشاهده گزارش اتفاقات در سیستم (ویستا)

ویستا تمام اتفاقاتی که در حین روشن بودن سیستم بوقوع می پیوندد را ثبت و ضبط می کند. بنابراین شما می توانید دقیقاً زمانی را که مثلاً شارژ باتری به اتمام رسیده و یا یک خطای بحرانی رخ داده را بدست آورید. برای مشاهده گزارش حوادث بایستی در کادر جستجوی منوی استارت عبارت event Viewer را تایپ کرده ابتدا بر روی گزینه Windows Logs دوبار کلیک و در نهایت بر روی System کلیک نمائید. اگر می خواهید در مورد هر درایه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید بایستی بر روی آن دوبار کلیک کنید.


29- با اختصاص یک میانبر، از خاموش شدن سیستم خود توسط برنامه های مضر جلوگیری کنید(ویستا)

چنانچه یک برنامه مضر یا خراب به طور مرتب برای راه اندازی مجدد سیستم شما تلاش می کند می توانید با اعمال ترفند زیر از خاموش شدن کامپیوتر جلوگیری به علم آورید. بر روی دسکتاپ کلیک راست کرده و توسط دستور New Shortcut میانبر جدیدی را ایجاد نمائید. عبارت Shutdown.exe –a را وارد کرده و با کلیک بر روی Next نامی به آن اختصاص دهید. اکنون در هر زمان که سیستم در شرف خاموش شدن قرار می گیرد دابل کلیک بر روی این میانبر فرآیند را متوقف می کند.


30- انتخاب حالت تک کلیک (XP)

با اعمال ترفند زیر می توانید سرعت باز شدن برنامه ها و پوشه های را در ویندوز XP افزایش دهید. My Computer را باز کرده از منوی Tools گزینه Folder Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده زیر بخش "Click items as follows" گزینه Single Click را انتخاب نمائید.


31- تغییر عملکرد دکمه Power منوی استارت(ویستا)

می توانید عملکرد دکمه Power منوی استارت را در ویندوز ویستا تغییر دهید. برای این کار ابتدا بر روی استارت کلیک کرده عبارت Power Options را تایپ کنید. Enter را فشرده در پنجره باز شده بر روی گزینه "Change Plan Settings" کلیک و سپس فرمان "Change advanced power Settings" را انتخاب نمائید. به ترتیب گزینه های "Power Buttons and Lid" و "Start Menu Power Button" را باز کرده و در بین حالت های Sleep و Shutdown و Hibernate یکی را برگزینید.


32- اجرای نرم افزارهای قدیمی در ویستا(ویستا)

چنانچه اجرای یک برنامه تحت سیستم عامل قدیمی تر در ویندوز ویستا با مشکل مواجه می شود بر روی فایل اجرایی آن (.exe) کلیک راست کرده گزینه Options را انتخاب نمائید. حال تب Compatibility را کلیک و علامت تیک کادر کنار گزینه "Run this program in compatibility mode for" قرار دهید. سپس سیستم عامل مورد نظر را از لیست سیستم عامل های موجود در کادر کشویی Operating System برگزینید. چنانچه از موقعیت مکانی فایل برنامه اطلاعی ندارید، می توانید بر روی میانبر مربوط به آن کلیک راست کرده گزینه "Open File Location" را انتخاب کنید.


33- غیرفعال کردن کادر مکالمه تائید حذف فایل (XP)

کادر مکالمه ای که جهت گرفتن تائید حذف فایل ها از کاربر بر روی صفحه ظاهر می شود معمولا ضروری به نظر نمی رسد. به خصوص که می توانید آن ها را مجدداً از طریق سطل آشغال باز گردانید. بنابراین بر روی Recycle Bin کلیک راست کرده گزینه "Display delete Confirmation Dialog" را از حالت انتخاب خارج سازید. با اعمال این ترفند کادر مکالمه فوق دیگر بر روی صفحه ظاهر نمی شود.


34- سفارشی کردن تنظیمات پوشه(ویستا)

ویستا بهترین تنظیمات پوشه را بسته به محتویات ذخیره شده در آن ها انتخاب می کند. اما شما می توانید تنظیمات خودتان را برای پوشه مورد نظر برگزینید. برای این منظور بر روی آن کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب نمائید. اکنون بر روی تب Customize کلیک کرده از منوی کشویی نوع تنظیمات خواسته شده خود را برای پوشه تعیین نمائید.


35- پیکربندی حافظه جانبی(XP)

حافظه مجازی یا Virtual Memory از فضای هارد دیسک به منظور افزایش کارایی بهره می برد اما پیکربندی آن بایستی بطور صحیح صورت پذیرد. بر روی My Computer کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب نمائید. به تب Advanced رفته در قسمت Performance بر روی Setting کلیک کرده و مجدداً تب Advanced را برگزینید.

در پائین صفحه در زیر بخش Virtual Memory بر روی Settings کلیک کنید. در نهایت در پنجره ای که ظاهر می شود مطمئن باشید گزینه "System Managed Size" را انتخاب کرده باشید.


36- مخفی کردن پوشه ها از دسترسی اندیس گذاری جستجو(ویستا)

با اعمال ترفند زیر می توانید نواحی خاصی از هارد خود را از دسترس اندیس گذاری جستجوی ویستا خارج سازید. بدین منظور در کادر جستجوی منوی استارت عبارت Indexing Options را تایپ و کلید Enter را بفشارید. بر روی دکمه Modify کلیک کرده و با استفاده از ساختار درخت گونه دایرکتوری، پوشه ای را که می خواهید از فهرست جستجوی ویستا مخفی سازید ردیابی و علامت تیک را از کادر سمت چپ آن بردارید.


37- افزودن آیتم های جدید به منوی استارت(XP)

در صورتی که بخواهید فایل یا پوشه ای را به منوی استارت اضافه کنید کافی است آن را به دکمه استارت بکشید. در این صورت لحظه ای بعد پنجره Start ظاهر می شود و شما فایل یا پوشه را در قسمت بالای منو قرار می دهید.


38- درج Timestamp در برنامه Notepad(XP و ویستا)

این ترفند برای کاربرانی که غالباً از واژه پرداز Notepad استفاده می کند مفید و موثر است. هنگامی که برنامه در XP یا ویستا باز می باشد، فشردن کلید F5 تاریخ و ساعت فعلی را درج می نماید.


39- دسترسی به اطلاعات مهم سیستم(XP)

اگر می خواهید از یکسری اطلاعات مفصل در مورد سیستم خود آگاهی پیدا کنید مراحل زیر را دنبال نمائید. در کادر Run عبارت cmd را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. اگر در پنجره ظاهر شده دستور System info را تایپ کنید پس از مدت کوتاهی اطلاعات جامعی در ارتباط با کامپیوتر خود در اختیار خواهید داشت. مثلا درایه system info مدت زمان روشن بودن سیستم شما را نمایش می دهد.


40- اجرای قابلیت یک تکه سازی دیسک به صورت خودکار(ویستا)

قابلیت یک تکه سازی دیسک یا به اصطلاح Disk Defragmentation که باعث افزایش کارایی ویندوز می شود. بایستی به طور مرتب هر چند وقت یکبار اجرا شود. چنانچه شما خود به طور دستی این برنامه را انجام نمی دهید می توانید بازه های زمانی دقیق برای اجرای خودکار فرآیند مشخص نمائید. برای این کار در منوی استارت عبارت defrag را تایپ و Enter را بفشارید. در صورتی که کادر "Run on a Schedule" تیک خورده است با کلیک بر روی Modify Schedule ساعت، تاریخ و بازه های زمانی خود را تعیین کنید.


41- حفظ لیست اتصالات شبکه های بی سیم(XP)

تمام شبکه های بی سیم که تاکنون به ان دسترسی داشته اید توسط XP ذخیره می شود بنابراین در اتصالات آینده نیازی به وارد کردن جزئیات نخواهد بود. اگر می خواهید لیست شبکه هایی را که به طور خودکار متصل خواهند شد در اختیار داشته باشید بایستی در منوی استارت بر روی گزینه Network Connection کلیک کنید. سپس بر روی درایه شبکه بی سیم کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. اکنون شما لیستی از شبکه های برگزیده را مشاهده می کنید که برای حذف هر کدام ابتدا آن را انتخاب و سپس بر روی Remove کلیک می کنید.


42- احیاء آیکن های مهم دسکتاپ(XP)

چنانچه متوجه می شوید که یکی یا حتی تمام آیکن های My Computer ، My Document و یا My Network Places از صفحه دسکتاپ محو شده اند می توانید آن ها را به راحتی بازگردانید. بر روی قسمت خالی از دسکتاپ کلیک راست کرده گزینه Properties را برگزینید. در پنجره Display Properties تب Desktop را انتخاب کنید. اکنون کافی است بر روی دکمه Customize کلیک کرده و علامت تیک را در کادر کنار هر سه آیکن قرار دهید.


43- اندازه آیکن ها را در دسکتاپ تغییر دهید(ویستا)

با اعمال ترفند زیر می توانید به سرعت اندازه آیکن های دسکتاپ ویندوز خود را تغییر دهید. ابتدا تمام پنجره ها را حداقل سازی کنید و سپس در حالی که کلید کنترل را پائین نگه داشته اید توسط دکمه متحرک پیمایش ماوس اندازه آیکن را تنظیم نمائید.


44- رمز عبور ویندوز را فراموش نکنید.(XP)

ممکن است این نگرانی برای کاربران وجود داشته باشد که کلمه عبود حساب کاربری خود را در هنگام برقراری ارتباط با کامپیوتر فراموش کنند. در این صورت بهتر است یک کپی از کلمه عبور را در یک حافظه USB ذخیره نمائیم. وارد کنترل پنل شده گزینه User Accounts را انتخاب کنید. بر روی اکانت کاربری خود و سپس گزینه "Prerent Forgotten Password" کلیک نمائید. اکنون فرآیند کار توسط XP تکمیل و کلمه عبور در حافظه USB شما کپی می شود.(این کلمه عبور به صورت نامرتب و غیرقابل شناسایی ذخیره می شود و بنابراین حتی اگر حافظه USB شما مفقود نیز شود دسترسی به کلمه عبور غیر ممکن است ) حال چنانچه شما در حین برقراری ارتباط با کامپیوتر کلمه عبور را به طور اشتباهی وارد کنید می توانید توسط حافظه USB مفروض رمز عبور صحیح را به سیستم معرفی نمائید.


45- مدیریت آیکن ها در منطقه اطلاع(ویستا)

منطقه اطلاع یا Notification Area که در گوشه پائین سمت راست صفحه دسکتاپ واقع شده پس از مدتی با آیکن های زیادی شلوغ و بی نظم می شود. با اعمال مراحل زیر می توانید به سادگی منطقه اطلاع را ساماندهی و مرتب نمائید. ابتدا بر روی دکمه Start کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس چنانچه در تب Notification Area بر روی Customize کلیک نمائید لیستی از تمام آیکن های این منطقه نمایش داده خواهند شد. توسط کادر کشویی Behavior می توانید تنظیم کنید که هر آیکن در چه زمانی در منطقه اطلاع ظاهر شوند.


46- با ترفند زیر برنامه های نصب شده جدید دیگر رنگی نمی شوند.(XP)

XP برنامه های جدید نصب شده را در منوی استارت به صورت رنگی نمایش می دهد. در صورتی که چنین طراحی را برای ظاهر منوی استارت مناسب نمی دانید می توانید آن را غیر فعال کنید. بدین منظور بر روی دکمه Start کلیک راست کرده گزینه Properties را انتخاب نمائید. در تب Start Menu در کنار گزینه Start Menu بر روی دکمه customize کلیک و سپس به سراغ تب Advanced بروید. برای غیر فعال کردن این قابلیت بایستی از بالا به سراغ گزینه دوم بروید.


47- ساماندهی برنامه های منوی استارت بر اساس حروف الفبا(XP)

یکی از روش های سازماندهی لیست برنامه های منوی استارت، مرتب کردن آن ها براساس حروف الفباست. بدین منظور کافی است در جایی از لیست کلیک کرده گزینه "sort by name" را انتخاب نمائید.


48- جلوگیری از دسترسی بچه ها به بازی های نامناسب سن آن ها(ویستا)

با اعمال ترفند زیر از دسترسی کودکان خود به بازی های نامناسب سن آن ها جلوگیری به عمل می آورید. در منوی استارت عبارت Parental Controls را تایپ و Enter را بفشارید. اکانت کاربری کودک خود را انتخاب و سپس بر روی گزینه Games کلیک کنید. در خاتمه کافی است به قسمت "Set game rating" رفته و از لیست یک محدودیت سنی مناسب را برای اجرای بازی ها تعیین نمائید.


49- چندین فایل را همزمان تغییر نام دهید(XP و ویستا)

می توانید گروهی از فایل ها را به یک نام تغییر دهید. برای این منظور تمام فایل ها را رنگی کرده و بر روی هر یک از آن ها کلیک راست نمائید. گزینه rename را انتخاب و نام مورد نظر را به آن اختصاص دهید. در این صورت این نام بعلاوه یک عدد منحصر به فرد ضمیمه شده به تمام فایل های مجموعه اختصاص داده می شود.


50- چگونه می توان کادرهای اعلام راه اندازی مجدد سیستم بعد از هر آپدیت را کنترل کرد؟(آموزش گام به گام تصویری)

مرحله اول : به سادگی می توانید سیستم خود را مجدداً طوری پیکربندی نمائید که پس از یک فرآیند به روزرسانی یا آپدیت مرتباً با کادرهای یادآوری کننده جهت از نو راه اندازی کردن کامپیوتر مواجه نشوید. البته بهتر است سیستم را پس از یک فرآیند آپدیت ویندوز ، فایروال یا آنتی ویروس بلافاصله از نو راه اندازی نمائید. چرا که در غیر این صورت احتمالاً کامپیوترتان کماکان آسیب پذیر باقی می ماند. در هر صورت ابتدا یک نقطه بازآوری سیستم ایجاد کنید. سپس در منوی Start (اگر از XP استفاده می کنید در کادر run) عبارت gpedit.msc را تایپ و دکمه Enter را بفشارید.

مرحله دوم : در سمت چپ پنجره به ترتیب بر روی گزینه های Administrative Templates و Windows Component دابل کلیک نمائید. سپس نوار پیمایش را به سمت پائین حرکت داده و بر روی Windows Update کلیک کنید. لیستی از تنظیمات در سمت راست صفحه ظاهر می شود. بر روی دستور

No Auto-Restart with logged on users for scheduled automatic update installation

دابل کلیک نمائید.

مرحله سوم : در کادر باز شده گزینه فوق را بر روی Enabled پیکربندی نمائید. در این صورت ویندوز را از راه اندازی مجدد اتوماتیک منع می کنید. در روش دیگر مجدداً به پنجره قبل بازگشته و بر روی فرمان

"re-prompt for restart with scheduled installations"

دابل کلیک نمائید.

Enabled را فعال کرده و مدت زمان را در واحد ثانیه تنظیم کنید. در این صورت هرگاه بر روی گزینه "Restart Later" کلیک کنید ویندوز چنین مدت زمانی را تا پیش از اعلام راه اندازی مجدد سیستم منتظر می ماند.
هیچ نظری موجود نیست: